170k views
2 votes
Kate pays for $36 for 2 sets of candles.each set contains 3 red and 3 white what is the cost per candle

1 Answer

6 votes
There are 6 candles in each set and there are two sets of candle. All in all, there are 12 pieces of candle. To determine the price per candle, we just have to divide the total cost to the number of candles.
Price per candle = $36/12
Price per candle = $3
User Brayan Aguilar
by
6.1k points