menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Tareq pays 22.10 for 2.6 pounds of salmon.what is the price per pound of the salmon
asked
Dec 5, 2018
5.5k
views
5
votes
Tareq pays 22.10 for 2.6 pounds of salmon.what is the price per pound of the salmon
Mathematics
middle-school
Ragy Isaac
asked
by
Ragy Isaac
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
8.50 is the answer to your question.
Roman Dryndik
answered
Dec 7, 2018
by
Roman Dryndik
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
22.10 divided by 2.6 = 8.5
Aswin C
answered
Dec 9, 2018
by
Aswin C
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 10, 2024
18.0k
views
Tareq pays $35.34 for 3.1 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon? A. $109.55 B. $38.44 C. $11.40 D. $32.24
Erick R Soto
asked
Jan 10, 2024
by
Erick R Soto
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
18.0k
views
asked
Oct 1, 2017
12.7k
views
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon
SNO
asked
Oct 1, 2017
by
SNO
7.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
12.7k
views
asked
Feb 16, 2018
230k
views
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon.What is the price per pound of the salmon
Muhammad Imran Tariq
asked
Feb 16, 2018
by
Muhammad Imran Tariq
8.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
230k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org