menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A baker bought 7500 grams of flour for 19.20.How much did each kilogram cost
asked
May 25, 2018
34.3k
views
5
votes
A baker bought 7500 grams of flour for 19.20.How much did each kilogram cost
Mathematics
middle-school
Jahnold
asked
by
Jahnold
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
7500 g is 7.5 KG. divide both by 7.5 and you get 1KG = $2.56
Usinuniverse
answered
May 26, 2018
by
Usinuniverse
7.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
7500g=7.5kg
Cost per kg=19.20/7.5
=$2.56
$2.56 per kg
Jbrehr
answered
May 30, 2018
by
Jbrehr
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 5, 2024
81.4k
views
A baker bought 7500 grams of flour for $18.75. how much did each kilogram cost
Abdul Rafay
asked
Jul 5, 2024
by
Abdul Rafay
7.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
81.4k
views
asked
Aug 28, 2018
57.8k
views
A baker Bought 7500 grams of flour for $19.20 how much did each kilogram of flour cost
Sangwook
asked
Aug 28, 2018
by
Sangwook
7.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
57.8k
views
asked
May 21, 2016
63.4k
views
A baker bought 7500 grams of flour how many kilograms did she but
Rory McCrossan
asked
May 21, 2016
by
Rory McCrossan
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
63.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org