155k views
2 votes
Help asap please!!!!!

Help asap please!!!!!-example-1
User Anthe
by
6.0k points

2 Answers

3 votes
.7 + .75
1.45

8.68 / 1.45
5.986

B. $5.99
User Martin Bring
by
6.4k points
2 votes
add the weights of the 2 steaks, and then divide the price by the total weight.

.70+.75=1.45

8.68/1.45=5.986 or $5.99/pound
User Psagers
by
5.9k points