menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
the cost of diesel fuel varies directly with the number of gallons purchased. if 21 gallons of diesel fuel costs $73.50, how many gallons of diesel fuel can be purchased for $98?
asked
Jun 10, 2018
23.4k
views
2
votes
the cost of diesel fuel varies directly with the number of gallons purchased. if 21 gallons of diesel fuel costs $73.50, how many gallons of diesel fuel can be purchased for $98?
Mathematics
high-school
Farhad Jabiyev
asked
by
Farhad Jabiyev
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
73.50÷21=3.5 per gallon
98÷3.5=28 gallons ...answer
John Flatness
answered
Jun 11, 2018
by
John Flatness
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
0
votes
The key here is the word "directly." We need to set up a ratio.
gallons / cost = gallons / cost
21 / 73.50 = gallons / 98
Cross multiply and simplify.
(21)(98) = gallons * 73.50
2058 = gallons * 73.50
2058 / 73.50 = gallons
28 = gallons
Legenddaniel
answered
Jun 14, 2018
by
Legenddaniel
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 2, 2016
101k
views
Luis found 2 bicycles he likes.the first bicycle was $73.59. the second one was $98.50 Estimate the difference in the prices of the bicycles.
BarleyWarb
asked
May 2, 2016
by
BarleyWarb
7.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
101k
views
asked
Sep 28, 2017
44.8k
views
Stella found 2 bikes she likes the price of the first bike is $73.59 the price of the second bike I $98.50 estimate the difference in the prices of the bikes
William Orazi
asked
Sep 28, 2017
by
William Orazi
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
44.8k
views
asked
Jun 21, 2018
76.3k
views
The price of the first bicycle is $73.50. The price of the second bicycle is $98.50. Estimate the difference in the price of the bicycle
Greg Michalec
asked
Jun 21, 2018
by
Greg Michalec
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
76.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org