77.1k views
3 votes
If a sample of 100 cars has 87 with grey interiors, how many in a second sample of 220 cars should have grey interiors?

2 Answers

6 votes
191.4 since 87% of cars are grey so you take 87% of 220 by multiplying 220 by .87 which is 191.4
User Robert Fall
by
7.1k points
0 votes
100/87= 220/X
100X= 19,140
Divide by 100
X=191.4
User Mike Richardson
by
8.0k points