163k views
3 votes
A box contains 12 1/2 square feet of tiles and costs $40.21. What is the price per square feet?

User Cynical
by
5.7k points

2 Answers

4 votes
The answer is $3.21.
To find the answer, divide the total cost by the number of sq ft to get the price per sq ft.
User Emanuel Miranda
by
6.3k points
5 votes
You would divide 40.21 by 12.5. you shouid get 3.21 per square foot
User Kator
by
6.4k points