193k views
3 votes
Trisha bought a pair of shoes for $40 and a blouse for $35. Trisha's purchases are subject to a sales tax rate of 8.75%. Including tax, what did Trisha pay for the shoes and blouse? Give your answer to the nearest cent

1 Answer

0 votes
$40+$35=$75
75/100*8.75=6.5625
6.5625+75=81.5625
approximately equal to $81.56
User Lex Eichner
by
7.1k points