133k views
2 votes
TALK TIME:
1/4 hour : $0.75
What is the unit rate in dollars per hour for Talk time ?

User Pretseli
by
6.1k points

2 Answers

5 votes
1/4 hour: $0.75
1 hour:? $
1×0.75÷1/4= $3 per hour, so the unit rate is 3 dollars per hour. Hope it help!
User Bhavik Patel
by
6.7k points
2 votes
0.75 x 4 = 3.00$
yw, how come that was so hard for you
User Hotel
by
5.5k points