47.5k views
2 votes
If the NCUA pays $1.36 billion to cover several failed credit unions, and doing so drains its reserve fund by 5.18%, approximately how much was in the fund to begin with?

User Davyzhu
by
7.1k points

2 Answers

6 votes
%xwhole=part
0.0518w=1.36
1.36/0.0518=26.254 billion
User Liljana
by
7.5k points
1 vote

Answer:

26.25 billion

Explanation:

The NCUA pays to cover several failed credit unions = $1.36 billion

That fund is approximately 5.18% of the reserve fund.

Let the amount of the fund was in the beginning = x

Therefore, 5.18% of x = 1.36 billion

=
(5.18)/(100)x = 1,360,000,000

0.0518x = 1,360,000,000

x =
(1,360,000,000)/(0.0518)

x = 26,254,826,300 ≈ 26.25 billion

NCUA had approximately 26.25 billion in the fund to begin with.

User Joseph McCombs
by
6.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.