Answer:
20%
Step-by-step explanation:
Given that:
Actual weight of 1 mL of water =. 1g
Average weight using :
TOOL A = 1.2
TOOL B = 1.5
Percentage Error of TOOL A:
(|approximate measurement - actual measurement| / actual measurement) * 100%
(|1.2 - 1| / 1) * 100%
(0.2 / 1) * 100%
0.2 * 100%
= 20%