177k views
1 vote
Monica walks every day for exercise at a rate of 1 km every 20 minutes at this rate how many meters can Monica walk in one hour explain how you found your answer and please write neatly where I can understand it please and it is due by tomorrow please help me????!!!!

User Sgnl
by
7.8k points

2 Answers

3 votes
Let's turn 1km/20 min into a ratio so it is easier to look at
1 km : 20 min
3 km : 60 min

In an hour there are 60 min and there are three 20 min in an hour (60/20=3), so we also multiply the km by 3.

In one hour she can walk 3 km, but we need to convert that into meters.
1 km = 1000 m
3 km = 3000 m

To convert 1 km to 3 km, we must multiply that by 3. That means we must multiply the 1000 m side too so that the ratio is equal.

Therefore, she can walk 3000 m in one hour.


User Solarnz
by
6.7k points
4 votes
there are three 20 minutes in an hour so she can travel 3 km in an hour
1 km = 1000m so 3km = 3000m she can walk 3000m in an hour
User Mohit Harshan
by
6.9k points