69.1k views
2 votes
PLEASEEEEE HELPPPPP

Sam is planning a 1748-mile driving trip. His car gets an average of 38 mpg, and the cost of gas is about $4.12/gallon. What is the approximate driving cost of the trip?


A. $172.48

B. $189.52

C. $194.26

D. $198.58

2 Answers

1 vote

The answer is B.

1748/38=46

46*4.12=189.52

Hope I helped :)

User Offir
by
6.7k points
4 votes

Answer: B. $189.52

Explanation:

The car run in 1 gallon of gas = 38 miles

To travel 1 mile distance, the consumption of gas by car =
(1)/(38) gallon

To travel 1748 miles distance, the consumption of gas by car =
1748*(1)/(38)=46 gallons

Since, the cost of 1 gallon of gas = $4.12

Now, the cost of 46 gallons of gas =
4.12*46=\$189.52

Hence, the approximate driving cost of the trip = $189.52.

User TiagoM
by
7.1k points