130k views
4 votes
Jacob has a rectangular box with a length of 1.5 feet, width of 1.2 feet and a height of 1.4 feet. He wants to fill one-fourth of the box with pebbles for a school project. If the pebbles cost $2 per cubic foot, about how much does Jacob need to spend on pebbles?

1 Answer

5 votes
1) find the area of the box:

1.5 * 1.2 * 1.4 = 2.52

2) How much will need to be filled with pebbles?

2.52 * 0.25 = 0.63


So only 0.63 ft^3 needs to be filled. If Jacob can only buy pebbles by cubic feet, then he will spend 2 dollars. If not, then he can spend $1.26

Hope this helps :)
User Dalbir Singh
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories