5.4k views
4 votes
Josh and his friends bought vanilla wafers for $4 per packet and chocolate wafers for $1 per packet at a carnival. They spent a total of $45 to buy a total of 27 packets of wafers of the two varieties.

User Rangi Lin
by
8.6k points

1 Answer

4 votes
1x+4(27-x)=45
Solve for x
X=21 chocolate wafers

27-21=6 vanilla wafers
User Jeff P Chacko
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories