64.5k views
3 votes
say i bought 10 pears and 11 oranges for $10.05. The total cost of 1 pear and 1 orange was $0.94. how much did 1 orange cost?

2 Answers

4 votes
 let value of pear and orange be[ x,y],x=10.05-11y/10,y=10.05-10/11x/11hence10.05-11y/10+10.05-10x/11=0.94answer is10.05-11y/10=0.94-10.05+10x/11=[20.1-0.94=11y/10+10x/11]=402.36/10x/11
User Sevas
by
8.4k points
4 votes
the cost for 1 orange is 47 cents.
User Niner
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories