menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Charlene bought 4 pounds of pears. She paid for the pairs with a $20 bill and received $9.40 in change. What is the price per pound for the pears?
asked
Oct 25, 2018
164k
views
2
votes
Charlene bought 4 pounds of pears. She paid for the pairs with a $20 bill and received $9.40 in change. What is the price per pound for the pears?
Mathematics
middle-school
Uniqua
asked
by
Uniqua
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
$2.65 is the price per pound.
$2.65 per pound.
Joan Cardona
answered
Oct 26, 2018
by
Joan Cardona
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
$20 - $9.40 = $10.60
$10.60 / 4 = $2.65
The price per pound for the pears is $2.65
George Ananda Eman
answered
Oct 31, 2018
by
George Ananda Eman
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 6, 2024
181k
views
which court would hear this case ?Charlene felt that the circuit court decision in her robbery case was decided improperly.
Ankur Banerjee
asked
Nov 6, 2024
by
Ankur Banerjee
8.1k
points
History
high-school
1
answer
4
votes
181k
views
asked
Aug 11, 2024
15.7k
views
Charlene owns a bookstore. She purchases used books from customers. She pays $3.50 for each hardback book. • She pays $0.75 for each paperback book. Charlene pays a customer a total of $199.75 for 149
Paxmees
asked
Aug 11, 2024
by
Paxmees
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
15.7k
views
asked
Nov 25, 2024
2.3k
views
PLEASE HELP ME!!!! As a breeder of Great Danes, Charlene always sends new families home with a list of diseases that Great Danes are susceptible to and what symptoms to look out for. She is experienced
Typel
asked
Nov 25, 2024
by
Typel
8.1k
points
Health
college
1
answer
1
vote
2.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org