164k views
2 votes
Charlene bought 4 pounds of pears. She paid for the pairs with a $20 bill and received $9.40 in change. What is the price per pound for the pears?

User Uniqua
by
8.7k points

2 Answers

2 votes

$2.65 is the price per pound.

$2.65 per pound.

User Joan Cardona
by
8.0k points
6 votes
$20 - $9.40 = $10.60
$10.60 / 4 = $2.65
The price per pound for the pears is $2.65
User George Ananda Eman
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories