154k views
1 vote
Hank bought 5 meters of ribbon for $4. The ribbon costs -$0.008, 0.08, $0.8- per -millimeter, centimeter, kilometer-. Choose one answer from inside the -...-

1 Answer

3 votes
To determine the cost of each meter of the ribbon, we divide the cost for 5 meters of ribbon by 5. That is,
x = $4 / 5
where x is the cost of each meter. Simplifying will give us an answer of $0.8/m. Converting this to per mm.
($0.8/m) x (1 m/ 1000 mm)
= $0.0008/mm
User Siemkowski
by
8.3k points