menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Three of the choices are unit rates for the price of milk. which choice is not?$1.00 per 8 ounces$1.30 per pint$3.47 per gallon$2.80 per quart
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Three of the choices are unit rates for the price of milk. which choice is not?$1.00 per 8 ounces$1.30 per pint$3.47 per gallon$2.80 per quart
asked
Dec 1, 2018
126k
views
4
votes
Three of the choices are unit rates for the price of milk. which choice is not?$1.00 per 8 ounces$1.30 per pint$3.47 per gallon$2.80 per quart
Mathematics
high-school
Hcp
asked
by
Hcp
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
$1.00 per 8 ounces, since it isn't in the simplest form (which isn't a unit rate)
PyjamaSam
answered
Dec 7, 2018
by
PyjamaSam
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 17, 2023
70.2k
views
The US Postal rates for a first-class letter are$0.46 for up to and including 1 ounce$0.66 for 1 to 2 including 2 ounces$0.86 for 2 to 3 including 3 ounces$1.06 for 3 to 3.5 including 3.5 ouncesa. What
Jdf
asked
May 17, 2023
by
Jdf
7.2k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
70.2k
views
asked
Jul 25, 2023
90.7k
views
Find each unit price and decide which is the better buy. Assume that we are comparing different sizes of the same brand.Crackers:$1.19 for 12 ounces$1.59 for 16 ouncesAfter finding this information out
Carlos R Balebona
asked
Jul 25, 2023
by
Carlos R Balebona
7.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
90.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org