210k views
3 votes
The school store sells 18 folders for $4.50. which is not a unit rate to describe this sale? 0.25 per folder 36 folders per $94 folders per dollar 3 per dozen

User Vbt
by
6.6k points

2 Answers

5 votes
0.25 per folder due to the fact that:
$4.50รท18=$0.25
User Nick Manojlovic
by
6.1k points
2 votes
Its $0.25 per folder, 4 folders per dollar, And $3 per dozen
Happy to help :3
User Mrembisz
by
5.9k points