Answer:
__________________________________________________________
The circumference is: " 12π ft. " (in terms of "π") .
__________________________________________________________
The circumference is: " 37.7 ft. " .
(using "3.14" as an approximation for "π").
__________________________________________________________
Circumference of a circle:
____________________________
C = π d ;
in which: C = circumference;
d = diameter = 12 ft. (given).
__________________________________________
C = π d = π * (12 ft). = 12π ft. (in terms of "π").
__________________________________________
Or, using "3.14" as an approximation for "π" ;
__________________________________________
C = (3.14) * (12 ft.) = 37.68 ft. ; round to → "37.7 ft. " .
__________________________________________