106k views
1 vote
Question #7multiplechoice score: in a certain candy store, 3 pounds of candy and 2 pounds of mints cost $10.80, and 1 pound of candy and 3 pounds of mints cost $5.35. what is the cost per pound of the mints?

2 Answers

0 votes

Answer:

mints are 75 per lb

Explanation:

all you have to do is use the calculator

User Jyapx
by
6.1k points
3 votes
Let the cost of one pound of candy be x and one pound of mint be y.

3x+2y=10.8 a
x+3y = 5.35 b
B*3 = 3x+9y = 16.05 b

b-a = 7y = 16.05-10.8= 5.25
y = 5.25/7 = 0.75

The cost per pound of mints is $0.75


User H Krishnan
by
5.5k points