167k views
2 votes
In winter, the price of apples suddenly went up by \$0.75$0.75dollar sign, 0, point, 75 per pound. sam bought 333 pounds of apples at the new price for a total of \$5.88$5.88dollar sign, 5, point, 88.

User Massagran
by
8.3k points

1 Answer

0 votes

Let x = new apple price

Let y = $0.75 additional price

Let z = original price

3 pounds = apple Sam bought

$5.88 = total amount of apples Sam bought

1st, let us divide 3 pounds from $5.88

5.88 ÷ 3 = 1.96 this is the new apple price per pound.

X = $1.96

2nd, if you want to find the original price of the apples per pound before the increase, we just need to subtract the X to Y.

$1.96 –$ 0.75 = $1.21 is the original price of apple before the increase.

I am assuming that it only 3 pounds of apples, since it will be a negative / void if it will be 333 pounds, or even 33 pounds.

User JPD
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.