186k views
0 votes
A sales tax rate of 5 3/4 % is charged on a blouse priced at $42. How much sales tax must be paid? Plz show me how

1 Answer

4 votes
First, you change the fraction to decimal
5 3/4% = 5.75%

Then divide 5.75 by 100
5.75÷100=0.0575

Finally, multiply 0.0575 by 42
0.0575×42= 2.415

2.415 is the answer.
User Sendoa
by
7.3k points