206k views
5 votes
19. A box contains 95 pink rubber bands and 90 brown rubber bands. You select a rubber band at random from the box. Find each probability. Write the probability as a fraction in simplest form. a. Find the theoretical probability of selecting a pink rubber band. b. Find the theoretical probability of selecting a brown rubber band. c. You repeatedly choose a rubber band from the box, record the color, and put the rubber band back in the box. The results are shown in the table below. Find the experimental probability of each color based on the table.

2 Answers

4 votes

yeah, there answer is correct :)

User Gena Kukartsev
by
7.0k points
2 votes
We are given with
95 pink rubber bands
90 brown rubber bands

The probability of selecting a pink rubber band is
P = 95 / (95 + 90) = 19/37
The probability of selecting a brown rubber band is
P = 90 / (95 + 90) = 18/37
User Thomas Neuteboom
by
7.3k points