101k views
0 votes
Perry buys 1/4 pound of American cheese at a cost of X dollars per pound if he pays $12.25 for two point five pounds of American cheese what is the cost per pound of cheese?

User Onlycparra
by
6.3k points

2 Answers

7 votes
The cost of cheese per pound is 0.49 cents. So you know hat 1/4=25 so you do 12.25 divided by 25= 0.49
User Dermott
by
5.6k points
3 votes

Answer:

$4.00

Explanation:

this is the answer!!!!!! :) comment and heart if this answer helped you

User KABoissonneault
by
5.9k points