134k views
2 votes
For the multiple choice question, choose the correct answer from the choices below. A can of soda is in the shape of a cylinder. The formula for the volume of a cylinder is V = "pi"r^2h where r is the radius of the can and h is the height of the can. If a can of soda is 4.83 inches high and has a radius of 1.3 inches, what is the volume (in square inches) of a can of soda? Use 3.14 as an estimation for pi and round your answer to one decimal place.

) 25.6 cubic inches

) 39.4 cubic inches

) 80.5 cubic inches

) 19.7 cubic inches

User MdSalih
by
6.9k points

2 Answers

2 votes
V = π r²h

We know that h = 4.83 inches, and r = 1.3 inches. So all we do is replace each variable in equation by its value.

V = π r²h
V = 3.14 * (1.3)² * 4.83
V = 3.14 * 1.69 * 4.83
V ≈ 25.63

So the volume of a can of soda is 25.6 square inches.
User Zerodin
by
7.4k points
6 votes
Cylinder Volume = π • r² • height
Cylinder Volume = π • 1.3*1.3 * 4.83
Cylinder Volume = 3.14 * 1.69 * 4.83
Cylinder Volume = 25.630878

answer is "c"


User Achintha Samindika
by
6.7k points