10.6k views
9 votes
A container holds 100.0 mL of nitrogen at 21° C and a pressure of 736 mm Hg. What will be its volume if the temperature increases by 35° C?

User Moorara
by
7.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

V₂ = 104.76 mL

Step-by-step explanation:

Given data:

Initial volume = 100.0 mL

Initial temperature = 21°C (21 + 273.15 K = 294.15 K)

Final temperature = 35°C (35 + 273.15 K = 308.15 k)

Final volume = ?

Solution:

Charles Law:

According to this law, The volume of given amount of a gas is directly proportional to its temperature at constant number of moles and pressure.

Mathematical expression:

V₁/T₁ = V₂/T₂

V₁ = Initial volume

T₁ = Initial temperature

V₂ = Final volume

T₂ = Final temperature

Now we will put the values in formula.

V₁/T₁ = V₂/T₂

V₂ = V₁T₂/T₁

V₂ =100.0 mL × 308.15 K / 294.15 K

V₂ = 30815 mL.K /294.15 K

V₂ = 104.76 mL

User J K
by
6.1k points