119k views
1 vote
Jeremy is making a trail mix containing raisins and peanuts. Raisins cost $1.50 per pound. Peanuts cost $2.50 per pound. Jeremy spends $10.50 to make 5 pounds of trail mix. He uses the table below to organize this information.

Which equation can Jeremy use to determine the amount of raisins in the trail mix?

a.r + 1.50 = 1.5r
b. r + (5 – r) = 5
c. 1.5r + 2.5(5 – r) = 10.50
d. 1.5r + 2.5(5 – r) = 5

Jeremy is making a trail mix containing raisins and peanuts. Raisins cost $1.50 per-example-1
User Pranathi
by
8.0k points

2 Answers

3 votes
1.5r + 2.5(5 - r) = 10.50
User Vault
by
8.5k points
3 votes

Answer:


1.5r + 2.5(5 - r) = 10.50

Explanation:

Let 'r' is the amount of raisins

Amount of total mixture is 5 pounds

So 5-x is the amount of peanuts

Raisins cost $1.50 per pound. Peanuts cost $2.50 per pound.

1.50(raisins) +2.50(peanuts)= 10.50

Replace raisins with 'r' and peanuts with 5-r


1.5r + 2.5(5 - r) = 10.50

This is our required equation

User HijenHEK
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories