158k views
1 vote
Claire bought three bars of soap and five sponges for $2.31. Steve bought five bars of soap and three sponges for $3.05. Find the cost of each item.

1 Answer

2 votes
Claire spent .46 cents each
Steve $1.02
User Anel
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.