menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A product sells for $200 per unit, and its variable costs per unit are $130. the fixed costs are $420,000. if the firm wants to earn $35,000 pretax income, how many units must be sold?
asked
May 22, 2018
127k
views
4
votes
A product sells for $200 per unit, and its variable costs per unit are $130. the fixed costs are $420,000. if the firm wants to earn $35,000 pretax income, how many units must be sold?
Business
college
Bohdan Savych
asked
by
Bohdan Savych
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
6500 units
As he should sell 6000 units to cover his fixed cost (420,000/70)
And to gain 35,000$ he should sell another 500 (35,000/70)
Timothyclifford
answered
May 27, 2018
by
Timothyclifford
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 20, 2021
32.8k
views
A product sells for $200 per unit, and its variable costs per unit are $130. The fixed costs are $420,000. If the firm wants to earn $35,000 pretax income, how many units must be sold? A. 6,500 B. 6,000
Mike Ritacco
asked
Jun 20, 2021
by
Mike Ritacco
8.1k
points
Business
college
1
answer
3
votes
32.8k
views
asked
Dec 22, 2020
180k
views
You are evaluating two different silicon wafer milling machines. The Techron I costs $245,000, has a three-year life, and has pretax operating costs of $63,000 per year. The Techron II costs $420,000,
Nerdar
asked
Dec 22, 2020
by
Nerdar
8.0k
points
Business
college
1
answer
4
votes
180k
views
asked
Apr 16, 2022
178k
views
A product sells for $200 per unit, and its variable costs per unit are $130. Total fixed costs are $420,000. If the firm wants to earn income of $35,000, how many units must be sold
Haxxerz
asked
Apr 16, 2022
by
Haxxerz
9.0k
points
Business
high-school
1
answer
0
votes
178k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What can turn igneous rock into sediment?
What is meant by data mining ?
What is the best way to describe a stock market?
You sell popcorn during your schools football games. Knowing that the people usually buy more when the price is lower, how would you price your popcorn after halftime?
The government has decided that the free market price of cheese is too low. Farmers complain that the price floor has reduced their total revenue.Is this possible? Explain
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org