menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Teresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Teresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
asked
Sep 25, 2018
14.4k
views
1
vote
Teresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
Mathematics
middle-school
Damil
asked
by
Damil
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Divide $9.56 by 4 to get the answer
9.56/4=2.39
1 pound of tomatoes is $2.39 each
Akronix
answered
Oct 1, 2018
by
Akronix
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org