Answer
Volume(V) of a box is given by:
......[1]
where,
l is the length of the box.
w is the width of the box.
h is the height of the box.
As per the statement:
The volume of the tool box is 0.375 ft³.
⇒V =0.375 ft³.
It is also given that the height of the tool box is 0.5 ft, and the length is 1.5 ft.
⇒h = 0.5 ft and l = 1.5 ft
Substitute the given values in [1] we have ;

⇒

Divide both sides by 0.75 we have;
⇒0.5 ft = w
Therefore, the width of Deena's tool box is , 0.5 ft.