110k views
2 votes
Teresa bought 16 roses for $20.64. How much did she pay for each rose

User Royden
by
7.8k points

2 Answers

3 votes
she would have paid $1.29 for each rose

User Mathew Hall
by
8.3k points
4 votes
Roses: 16
Total Cost: $20.64

Divide:
$20.64 ÷ 16
= $1.29

Each Rose cost $1.29

Hope This Helped! :3
User Bronson
by
8.4k points

Related questions

1 answer
2 votes
220k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories