25.3k views
3 votes
Diane flipped a coin 600 times and it landed heads up 240 times what is the relative frequency of the coin landing heads up based on the results of this expirement

User AlexPad
by
7.7k points

2 Answers

7 votes
The relative frequency is 240/600, or 0.4, or 40%. The relative frequency is how many times it landed heads up in relation to the total number of times flipped.
User Khal
by
7.2k points
2 votes

Answer:

The relative frequency of the coin landing heads up is 0.4 or 40%.

Explanation:

We are given that,

Total number of times coin is tossed = 600

Number of times heads comes = 240

Since, 'relative frequency' is the fraction of number of times an event occurs and the total number of events.

Thus, the relative frequency that heads comes =
(240)/(600)

i.e. Relative frequency that heads comes = 0.4 or 40%

Thus, the relative frequency of the coin landing heads up is 0.4 or 40%.

User Nilupul Heshan
by
6.2k points