menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Amie $26 to spend on school supplies . After buying10 pens she had $14.30 left. How much would each pen cost
asked
Jan 19, 2018
186k
views
2
votes
Amie $26 to spend on school supplies . After buying10 pens she had $14.30 left. How much would each pen cost
Mathematics
middle-school
Abhas Sinha
asked
by
Abhas Sinha
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
$1.17 each. Hope this helps.
Keishan
answered
Jan 25, 2018
by
Keishan
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 8, 2023
144k
views
amie had $26 dollars to spend on school supplies after buying 10 pens, she had $14.30 left how much did each pen cost
Jonathan Komar
asked
Aug 8, 2023
by
Jonathan Komar
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
144k
views
asked
Aug 8, 2022
147k
views
Amie had $22 to spend on school supplies. After buying 8 pens, she had $10 left. How much did each pen cost?
Iwgx
asked
Aug 8, 2022
by
Iwgx
8.2k
points
Mathematics
college
2
answers
3
votes
147k
views
asked
Jul 13, 2017
2.0k
views
jose had $26 to spend on school supplies. After buying 10 pens, he had $14.30 left. Write an equation you could use to fund how much each pen cost?
Epic Byte
asked
Jul 13, 2017
by
Epic Byte
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
2.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity