103k views
21 votes
When a drag strip vehicle reaches a velocity of 60 m/s, it begins a negative acceleration by releasing a drag chute and applying its brakes. While reducing its velocity back to zero, its acceleration along a straight line path is a constant -7.5 m/s2 . What displacement does it undergo during this deceleration period

User Milktrader
by
6.5k points

1 Answer

0 votes

Answer:

240 meters

Step-by-step explanation:

The distance traveled by the vehicle can be calculated using the following equation:


v_(f)^(2) = v_(0)^(2) + 2ax (1)

Where:

x: is the displacement


v_(f): is the final speed = 0 (reduces its velocity back to zero)


v_(0): is the initial speed = 60 m/s

a: is the acceleration = -7.5 m/s²

By solving equation (1) for x we have:


x = (v_(f)^(2) - v_(0)^(2))/(2a) = (0 - (60 m/s)^(2))/(2*(-7.5 m/s^(2))) = 240 m

Therefore, the vehicle undergoes 240 meters of displacement during the deceleration period.

I hope it helps you!

User Theycallmemorty
by
7.4k points