menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
The fisherman is selling salmon $7.99/lb. The supermarket has 2-lb packages of salmon for $14.98. Which is a better buy?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
The fisherman is selling salmon $7.99/lb. The supermarket has 2-lb packages of salmon for $14.98. Which is a better buy?
asked
Jan 13, 2018
218k
views
1
vote
The fisherman is selling salmon $7.99/lb. The supermarket has 2-lb packages of salmon for $14.98. Which is a better buy?
Mathematics
middle-school
Egridasov
asked
by
Egridasov
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
find price per pound
we already have 7.99/1lb for fisherman
supermarkt: 14.98 per 2 lb
14.98/2=7.49/lb
7.49<7.99
supermarket is better buy
Sandro Meier
answered
Jan 19, 2018
by
Sandro Meier
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 8, 2018
87.5k
views
The fisherman is selling salmon for 7.99lb the supermarket has 2lb packges of salmon for 14.98 .which is the better buy
Burferd
asked
Apr 8, 2018
by
Burferd
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
87.5k
views
asked
Feb 25, 2022
103k
views
The fishermen is selling salmon for $7.99/lb the supermarket has 2-lb packages of salmon for $14.98 witch is a better buy
Gold
asked
Feb 25, 2022
by
Gold
7.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
103k
views
asked
Mar 3, 2018
118k
views
A group of 10 fisherman enjoy certain types of fish, 3 of them like salmon, 5 like trout and 2 like bass. A single fisherman is chosen at random.What is the probability that the fisherman likes salmon
KreepN
asked
Mar 3, 2018
by
KreepN
8.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
118k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org