218k views
1 vote
The fisherman is selling salmon $7.99/lb. The supermarket has 2-lb packages of salmon for $14.98. Which is a better buy?

User Egridasov
by
7.8k points

1 Answer

2 votes
find price per pound
we already have 7.99/1lb for fisherman

supermarkt: 14.98 per 2 lb
14.98/2=7.49/lb



7.49<7.99

supermarket is better buy
User Sandro Meier
by
8.5k points