129k views
1 vote
4 pounds of kitty litter cost $1.92. What is the price per ounce?

2 Answers

5 votes
1.92/4
So the price per once is .48
User Stett
by
7.5k points
4 votes
1.92/4 then you take that which is .48 and do .48/16 to get .03
User Jerry Cheung
by
8.4k points

Related questions

1 answer
3 votes
88.6k views
1 answer
1 vote
83.2k views
1 answer
2 votes
229k views