152k views
2 votes
I buy 4 sodas for $6 how much would 6 sodas cost

User Aleafonso
by
6.8k points

2 Answers

3 votes
If you find the unit cost per soda, you can multiply the cost of a single one by the amount you want to buy to get the cost of that amount.

If 4 sodas cost $6, divide the cost by the amount to get the unit price.
6 / 4 = 1.5
So each soda costs $1.50. This is the unit price.

Now multiply the cost of 1 soda by the amount you want to buy, which is 6 in this case.
1.5 • 6 = 9
So the cost of 6 sodas is $9.

So the answer is that 6 sodas would cost $9, if 4 cost $6.
User Peter Foti
by
6.7k points
1 vote
  you should find out how much one soda would cost first, and one soda would cost $1.50. Then all you need to do is multiply 1.50 by 6 sodas and you would get a final anwser of $9.00 dollars.