88.0k views
4 votes
A crayon company sells a pack of wax crayons for $5. there are 10 crayons in each pack. what is the unit price of the crayons?

2 Answers

2 votes
The unit price of the crayons is 50 cents
User Zebrafish
by
6.6k points
1 vote

Answer:

Unit price of the crayons is $0.5 or 50 cents.

Explanation:

A crayon company sells a pack of wax crayon for $5.

Since each pack contains number of crayons = 10

Then we have to find the unit price of the crayons.

We apply unitary method to solve this question.

∵ 10 crayons cost = $5

∴ 1 crayon will cost =
(5)/(10)

= $0.5

Therefore, unit price of the crayons will be $0.5 or 50 cents.

User Kufudo
by
6.2k points