menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Ethan bought 2 1/5 pounds of gummy worms for a total of $7.70. What is the price per pound?
asked
Aug 25, 2018
203k
views
5
votes
Ethan bought 2 1/5 pounds of gummy worms for a total of $7.70. What is the price per pound?
Mathematics
middle-school
Michael Goldenberg
asked
by
Michael Goldenberg
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
convert 2 1/5 pounds to a decimal 2.20 and divide the cost $7.70 by 2.20 to get the answer $3.50
Peter Fortuin
answered
Aug 26, 2018
by
Peter Fortuin
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
$3.50 per pound bc if you divide 7.70 by 2 1/5 that's what you get. You can double check my multiplying 3.50 by 2 1/5
Chris Perkins
answered
Aug 29, 2018
by
Chris Perkins
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 3, 2024
133k
views
Bernard bought 9/10 of a pound of gummy worms, 1/2 of a pound of gummy bears, and 1/2 of a pound of gummy frogs. How many pounds of candy did Bernard buy in total?
Joel Sullivan
asked
Aug 3, 2024
by
Joel Sullivan
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
133k
views
asked
Feb 14, 2024
30.7k
views
Mrs. Fry divides 64 gummy worms among 8 bags. She adds 3 lollipops to each bag. How many pieces of candy are in each bag?
Tyler Hayes
asked
Feb 14, 2024
by
Tyler Hayes
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
30.7k
views
asked
Mar 23, 2024
108k
views
Claire works at the Sweet Shop, where candy is bagged and sold by its weight. Claire's last 4 sales of gourmet gummy worms are shown in the table. - The cost of the gummy worms is proportional to the amount,
Hamid Asghari
asked
Mar 23, 2024
by
Hamid Asghari
7.4k
points
Mathematics
college
2
answers
1
vote
108k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org