203k views
5 votes
Ethan bought 2 1/5 pounds of gummy worms for a total of $7.70. What is the price per pound?

2 Answers

2 votes
convert 2 1/5 pounds to a decimal 2.20 and divide the cost $7.70 by 2.20 to get the answer $3.50
User Peter Fortuin
by
8.1k points
2 votes
$3.50 per pound bc if you divide 7.70 by 2 1/5 that's what you get. You can double check my multiplying 3.50 by 2 1/5
User Chris Perkins
by
7.5k points