9.2k views
18 votes
A ball starts from rest and accelerates at 0.460 m/s2 while moving down an inclined plane 8.85 m long. When it reaches the bottom, the ball rolls up another plane, where, after moving 15.6 m, it comes to rest. What is the speed of the ball at the bottom of the first plane

User Bhan
by
7.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:


V=2.8534m/s \approx 3m/s

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

Acceleration
a=0.460m/s

Distance traveled
S_1=8.5m

Distance traveled
S_2=15.6m

Generally the velocity of the ball at the bottom of the first plane V is mathematically given by


v^2=2as


v=√(2as)


V=√(2*0.460*8.85)


V=2.8534m/s \approx 3m/s

User Vinnyjames
by
7.3k points