menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A deli scale weighs meat and cheese in hundredths of a pound. sam put 5/10 pound of pepperoni on the delis scale. what weight does the deli scale show?
asked
Dec 3, 2018
166k
views
2
votes
A deli scale weighs meat and cheese in hundredths of a pound. sam put 5/10 pound of pepperoni on the delis scale. what weight does the deli scale show?
Mathematics
high-school
Mfs
asked
by
Mfs
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
If we simplify the given weight of the pepperoni, we divide the numerator by the denominator. The answer to the division is 5/10 or 0.5. Then, since the weight is asked in unit of hundredths, the final answer would be 2.5.
Coffeemug
answered
Dec 10, 2018
by
Coffeemug
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 27, 2024
15.5k
views
Which delis charge at least as much per pound of potatoes as Olivier's local deli? a) Deli A only b) Deli C only c) Delis A and B d) Delis B and C
Kabir Sarin
asked
Jun 27, 2024
by
Kabir Sarin
8.5k
points
Business
high-school
1
answer
4
votes
15.5k
views
asked
Nov 10, 2024
213k
views
1. Bargain Deli's 1.5 pound package of sliced ham sells for $4.80. Deli Market's 2 pound package of sliced ham sells for $5.80. Which brand of ham is the better buy? What is the cost per pound of the cheaper
Kiran Subedi
asked
Nov 10, 2024
by
Kiran Subedi
7.9k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
213k
views
asked
Jun 11, 2018
109k
views
The East Bay Deli, makes 12.38 pounds of pasta salad each day. West Bay Deli makes three times that amount each day. How many combined pounds of pasta salad is made per week between the two delis? Find
Laura Beatris
asked
Jun 11, 2018
by
Laura Beatris
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
109k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org