26.6k views
5 votes
Plz help!

The graph shows Jamie's science scores versus the number of hours spent doing science homework.

What will most likely be Jamie's approximate science score if he does science homework for 7 hours a week?
53 points
61 points
72 points
83 points

Plz help! The graph shows Jamie's science scores versus the number of hours spent-example-1
User Arzhh
by
7.6k points

2 Answers

1 vote
I would think C. 72. Hope this helps! :D
User Gabhijit
by
6.3k points
6 votes

Answer:

B. 61 points

Explanation:

We have been given a graph that Jamie's science scores versus the number of hours spent doing science homework.

First of all, we will find equation of line of best fit.

Let us find slope of line using points
(0,12) and
(4,40)


m=(40-12)/(4-0)


m=(28)/(4)


m=7

We can see that initial value or y-intercept is 12, so line of best fit would be
y=7x+12.

To find the science score, when Jamie homework for 7 hours, we will substitute
x=7 in our equation as:


y=7*7+12


y=49+12


y=61

Therefore, Jamie will get 61 points, when he does science homework for 7 hours a week and option B is the correct choice.

User Justin Standard
by
7.9k points