74.1k views
0 votes
A stereo at an electronics store originally costs $300, but it is on sale for 25% off. If a customer buying the stereo has a coupon for $40.00 off of any purchase, what will his final price be on the stereo?

User Jay Pete
by
7.0k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$185 will his final price be on the stereo.

Explanation:

Given : A stereo at an electronics store originally costs $300, but it is on sale for 25% off. If a customer buying the stereo has a coupon for $40.00 off of any purchase.

To find : What will his final price be on the stereo?

Solution :

A stereo at an electronics store originally costs $300.

Discount on the stereo = 25%

The price of stereo after discount is given by,


P=300-25\%\text{ of }300


P=300-(25)/(100)* 300


P=300-75


P=\$225

If a customer buying the stereo has a coupon for $40.00 off of any purchase.

i.e. the final price of stereo is $225-$40=$185

Therefore, $185 will his final price be on the stereo.

3 votes

Answer: $185


Explanation:

Given: The original cost of the stereo at an electronics store= $300

Discount on the stereo= 25%=0.25

The price of stereo after discount= $300-0.25 of $300


=300(1-0.25)\\=300(0.75)=\$225

If a customer buying the stereo has a coupon for $40.00 off of any purchase, then the final price of the stereo = $225-40=$185

Hence, the final price of stereo which customer has to pay=$185

User Daniel Brink
by
7.5k points