80.8k views
1 vote
5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?

2000 ibs =1 ton

User Tektiv
by
8.7k points

1 Answer

4 votes
Since 2000 lbs = 1 ton then 5 tons = 10,000 lbs. Then tak $8,200 ÷ 10,000 lb= $.82 per pound
User Ppollono
by
8.9k points

Related questions

asked Mar 8, 2017 190k views
Ryanp asked Mar 8, 2017
by Ryanp
7.9k points
2 answers
0 votes
190k views
asked Sep 15, 2022 158k views
Ishan Varshney asked Sep 15, 2022
by Ishan Varshney
8.2k points
2 answers
1 vote
158k views