Answer:
t = 1 second
Explanation:
The height of a golf ball, in meters, x seconds after it has been hit is given by the expression.

We need to find the time when the ball will hit the ground.
When it hits the ground, h=0

It is a quadratic equation. The solution of the above equation is :
x = 1 seconds, x = -0.02 seconds
Hence, after 1 second the ball will hit the ground.