Answer:
$50.40
Step-by-step explanation:
Calculation for per unit total cost
First step is to calculate the Unit variable cost
Unit variable cost = ($23,200 -$17,200)/(450-300)
Unit variable cost= $40
Second step is to calculate Fixed cost
Fixed cost = $23,200 -($40 x 450)
Fixed cost = $5,200
Third step is to calculate Total cost
Total cost = $5,200 + ($40 x 500)
Total cost = $25,200
Now let calculate Total cost per unit using this formula
Total cost per unit=Total cost/Output level
Let plug in the formula
Total cost per unit = $25,200/500 = $50.40
Therefore At an output level of 500 lenses, per unit total cost is projected to be: $50.40