19.0k views
1 vote
the distance traveled at a constant speed is directly proportional to the timeof travel olivia traveled 306 milesin 8.5 hours,how many miles will olivia travel in 9.1 hours at the same constant speed

User Jfsantos
by
6.4k points

2 Answers

4 votes

Answer:

327.6 miles

Explanation:

User Mikheil Zhghenti
by
6.7k points
3 votes
306 / 8.5 = 36 miles per hr

at 9.1 hrs....
36 * 9.1 = 327.6 miles <==

or this way...

306 / 8.5 = x / 9.1
cross multiply
8.5x = 2784.6
x = 2784.6 / 8.5
x = 327.6 miles
User ViviG
by
8.0k points